De Filadelfia Gemeente De Westereen biedt een uitgebreide collectie van meer dan 1000 preken die online beluisterd kunnen worden. Deze preken zijn afkomstig van de gemeente en bieden een rijke bron van spirituele verdieping.

Ontdek de collectie: Zoeken en vinden
Het is eenvoudig om een preek te vinden die aansluit bij uw interesse. U kunt zoeken op verschillende criteria, waaronder:
- Serie: Vind preken binnen specifieke reeksen.
- Onderwerp: Ontdek preken over uiteenlopende theologische thema's.
- Bijbelboek: Zoek preken die gerelateerd zijn aan specifieke passages uit de Bijbel.
- Spreker: Luister naar preken van uw favoriete predikanten.
- Archief: Blader door oudere preken voor een historisch perspectief.
- Zoekwoord: Vul een specifiek trefwoord in voor een gerichte zoekopdracht.
Een rijke geschiedenis: Het vernieuwde archief
In het afgelopen jaar is het archief van de Filadelfia Gemeente De Westereen aanzienlijk aangevuld met oude preken. Deze historische opnames zijn afkomstig van cassettebanden en bandrecorders, wat een uniek inkijkje geeft in de preektraditie van de gemeente door de jaren heen.

De unieke aard van elke dienst
Binnen de Filadelfia Gemeente De Westereen is geen enkele dienst gelijk. Elke zondag wordt gekenmerkt door nieuwe liederen en een vers Woord uit de Bijbel, wat zorgt voor een dynamische en inspirerende geloofsbeleving.
Thema: Voor of tegen - Een Bijbels perspectief
De preken verkennen vaak diepgaande theologische en maatschappelijke thema's. Een terugkerend thema is de vraag hoe men zich verhoudt tot bepaalde uitspraken en beleidslijnen, zowel in de politiek als in het dagelijks leven. Zo wordt de uitspraak van president George Bush, “Wie niet voor mij is, is tegen mij,” uit het Evangelie van Lucas, gebruikt als voorbeeld van hoe bijbelse citaten in een bredere context kunnen worden toegepast. Dit wordt gecontrasteerd met de woorden van Jezus: “Wie niet tegen Mij is, is vóór Mij,” wat een fundamenteel andere insteek suggereert.
De preken nodigen uit tot reflectie over de eigen standpunten. Waar sta je voor en waar ben je tegen? Dit wordt geïllustreerd met het voorbeeld van zeilen: Jan is voor zeilen, terwijl Piet, ondanks zijn liefde voor zeilen, tegenstemt vanwege een naderende storm. Dit illustreert hoe zowel positieve als negatieve overwegingen een rol kunnen spelen bij het innemen van een standpunt. Vaak worden afwijzingen verpakt in redelijke argumenten, maar de diepere drijfveren zoals angst, twijfel, kleingeestigheid, of juist overmoedigheid, worden ter discussie gesteld.
Gerechtigheid
Gesprek met Jezus: Leren van zijn wijsheid
Een centraal element in de preken is het gesprek met Jezus, zoals beschreven door de apostel Johannes. Johannes, ook wel een 'donderzoon' genoemd, kon het niet verkroppen dat anderen in de naam van Jezus grote dingen deden. De reactie van Jezus hierop is leerzaam: Hij wordt niet boos, noch neigt Hij naar de ene of de andere kant, maar bewaart zijn wijsheid.
Jezus reageert niet afkeurend op degenen die demonen uitdrijven in zijn Naam, noch op zijn leerlingen die zich hierover verbazen. Hij toont begrip voor beiden. Hij erkent dat de leerlingen alles hebben achtergelaten om Hem te volgen, en dat dit een grote opoffering is. Zijn begrip brengt hen dichter bij elkaar.
Oecumene en kerkelijke concurrentie
De preken raken ook het thema van oecumene en de houding ten opzichte van andere kerken en geloofsgemeenschappen. Net zoals sommige landen tegen de Euro stemden of Nederland tegen een Europese grondwet, zo kan ook binnen religieuze contexten angst voor het onbekende of voor het opgaan in een groter geheel een rol spelen. Dit wordt vertaald naar de hedendaagse kerk: “Heer ik heb een dominee over liefde en vergeving horen preken in uw Naam, maar hij hoort niet bij onze Kerk.”
Jezus' reactie op Johannes’ bezwaar - “Belet het hun niet” - is subtiel. Het is geen expliciete goedkeuring, maar ook geen afwijzing. Jezus biedt meer aan: Hij nodigt ook degenen die goede dingen doen in Zijn Naam uit om Hem van nabij te volgen en zich bij Zijn leerlingen te voegen. Als zij dit niet doen, moeten ze niet tegengewerkt worden. Jezus is blijkbaar niet bang voor kerkelijke concurrentie. Dit is een boodschap voor de oecumene van vandaag: waardeer elkaar in het goede dat gedaan wordt, wees niet te bang of protectionistisch, en zie het goede in de ander. Tegelijkertijd mag men blij zijn dat men deel uitmaakt van de Kerk en Jezus mag volgen.

Criterium voor onderscheid: Liefde en naastenliefde
De preken bespreken ook de grenzen van deze openheid. Jezus stelt dat iemand die een wonder doet in Zijn Naam, niet snel ongunstig over Hem zal spreken. Dit leidt tot de vraag of dit ook geldt voor paranormale praktijken, Jomanda of andere genezers. Voorzichtigheid en nuchtere menselijke wijsheid worden benadrukt.
Het ultieme criterium, zoals ook in Matteüs 25, blijft: wat je voor een van de geringsten hebt gedaan in Mijn Naam, heb je voor Mij gedaan. En omgekeerd, wie een van de kleinen schade toebrengt, heeft veel te verantwoorden. Met deze criteria kunnen mensen van goede wil elkaar vinden. Dit zal ook anderen helpen zich te voegen in de kring van Jezus’ volgelingen, met als uiteindelijk doel: “één herder en één kudde.”