De Hervormde Kerk van Oosterbeek en de Slag om Arnhem

Introductie: Een Historische Locatie en een Belangrijk Slagveld

De Hervormde Kerk (N.H. Kerk) in Oosterbeek, gelegen in de gemeente Renkum, is een plek met een rijke geschiedenis die nauw verbonden is met de gebeurtenissen rond de Slag om Arnhem in september 1944. Deze eeuwenoude kerk, die ooit diende als een van de laatste verdedigingslinies en als hospitaal, is nu het middelpunt van herdenkingen en herbergt monumenten die de herinnering aan de oorlog levend houden.

Een overzicht van de Hervormde Kerk in Oosterbeek, met op de voorgrond een gedenkteken.

De Hervormde Kerk: Een Duizendjarig Monument

De Hervormde Kerk in Oosterbeek is een van de oudste kerken van Nederland, met een geschiedenis die teruggaat tot rond het jaar 900. Gebouwd in romaanse stijl, heeft dit godshuis door de eeuwen heen vele periodes van de Nederlandse geschiedenis meegemaakt. Archeologisch onderzoek in en om de kerk, mogelijk gemaakt na de zware oorlogsschade, suggereert dat de stichting rond de tiende eeuw plaatsvond, mogelijk op initiatief van de Utrechtse bisschop Balderik. De oorspronkelijke zaalkerk werd gebouwd met lokaal beschikbare materialen zoals veldkeien en leem. Later werden tufstenen blokken gebruikt, die mogelijk afkomstig waren uit steengroeven bij Andernach, hoewel het aannemelijk is dat deze stenen al eerder in andere bouwwerken waren toegepast. De kerk heeft door de eeuwen heen diverse verbouwingen ondergaan, waaronder de toevoeging van portalen, een koor en een toren. Na de ingrijpende, maar ondeskundige verbouwing in 1865, waarbij delen van het koor en de sacristie verdwenen, werd na de oorlog een restauratie uitgevoerd die het kerkje in grote lijnen terugbracht naar de vorm die het rond 1200 moet hebben gehad.

Gedetailleerde foto van de tufstenen van de Hervormde Kerk, die de ouderdom en de bouwmaterialen illustreert.

Operatie Market Garden: De Aanloop naar de Slag om Arnhem

De Slag om Arnhem maakte deel uit van Operatie Market Garden, een grootschalig geallieerd offensief dat plaatsvond van 17 tot 26 september 1944. Het doel van deze operatie was om vanuit België een bruggenhoofd over de grote rivieren in Nederland te veroveren. Luchtlandingstroepen moesten strategische bruggen veiligstellen in Noord-Brabant en Gelderland, om zo de weg vrij te maken voor de opmars naar Duitsland. Drie luchtlandingsdivisies werden ingezet: de 101ste US Airborne Divisie bij Son en Veghel, de 82ste US Airborne Divisie bij Grave en Groesbeek, en de 1ste Britse Airborne Divisie ten westen van Oosterbeek. Later voegde ook de Poolse 1e Onafhankelijke Parachutistenbrigade zich bij de operatie met een landing bij Driel.

Hoewel de Amerikaanse troepen succesvol waren in het veroveren van bruggen over de Maas en het Maas-Waalkanaal, en na zware gevechten ook de Waalbrug bij Nijmegen wisten te bemachtigen, bleek de Rijnbrug bij Arnhem een te grote uitdaging. Het 2de bataljon van de 1ste Britse Parachutisten Brigade, onder leiding van luitenant-kolonel John D. Frost, slaagde erin de noordelijke oprit van de brug te bezetten en deze dagenlang te verdedigen. Echter, de Britse parachutisten bij de Rijnbrug en rond Oosterbeek werden verrast door Duitse pantsertroepen, wat resulteerde in zware verliezen en hun overgave. De landing van de Poolse brigade bij Driel kwam te laat om nog effectieve hulp te bieden aan de belegerde Britse troepen.

Operatie Market Garden

De Hervormde Kerk als Bolwerk tijdens de Slag

Tijdens de Slag om Arnhem speelde de Hervormde Kerk van Oosterbeek een cruciale rol. Gelegen aan de rand van de perimeter, het gebied dat door de geallieerden werd verdedigd, diende de kerk als een belangrijk steunpunt. Het gebouw werd ingezet als hospitaal voor de gewonden en als post voor de artillerie die de troepen in Arnhem moest ondersteunen. De kerk was een van de laatste verdedigingslinies voor de 1ste Britse Airborne Divisie, van waaruit zoveel mogelijk weerstand werd geboden om de terugtrekking van manschappen over de Rijn mogelijk te maken. De strijd liet zware sporen na; de kerk raakte tijdens de gevechten zeer zwaar beschadigd.

Op de zonnige nazomermiddag van 17 september 1944, toen de geallieerde vliegtuigen over de kerk vlogen, leek de bevrijding nabij. Een week later waren de omstandigheden echter dramatisch veranderd. De kerk lag in het centrum van de perimeter waar Britse en Poolse luchtlandingseenheden waren samengedreven. Ondanks de zware schade bleef de kerk dienstdoen als verbandplaats voor ongeveer 200 vermoeide, doorweekte en gewonde mannen, overlevenden van de mislukte ontzettingspoging naar de ingesloten Britten bij de verkeersbrug in Arnhem. Vanuit het gebroken kerkraam konden ooggetuigen de doden en gewonden zien liggen die tijdens hun vlucht door mortier- en machinegeweervuur waren getroffen. De groep in de kerk stond onder bevel van majoor D. Lonsdale.

Illustratie van de kerk met brandende delen, die de verwoesting tijdens de Slag om Arnhem weergeeft.

Herdenking en Monumenten

Na de oorlog werd de Hervormde Kerk grotendeels herbouwd en op 18 december 1949 weer in gebruik genomen. De wederopbouw volgde de resultaten van het geschiedkundig bodemonderzoek uit 1946. De toren kreeg een lage spits, passend bij de middeleeuwse staat van het gebouw. De bijzondere band die is ontstaan tussen de veteranen van de Slag om Arnhem, hun families en de burgers van Oosterbeek, komt tot uiting in de jaarlijkse herdenkingen in september. In de kerk zijn diverse voorwerpen te vinden die getuigen van deze band, waaronder een natuurstenen doopvont met een deksel dat de vorm heeft van een gestileerde parachute en het wapen van de Britse 1e Airborne Divisie, de Pegasus, siert.

Bij de kerk bevinden zich gedenktekens die de herinnering aan de gebeurtenissen levend houden. Een van deze monumenten is een plaquette van leisteen, gemetseld in een drietal tufstenen, met daarop een goudkleurige Pegasus, het symbool van de Airborne Divisie. Dit monument staat op de fundering van het gesloopte gotische koor van de kerk. De afmetingen van dit monument zijn 1 meter 30 hoog, 3 meter 10 breed en 50 centimeter diep. Een andere herinneringszuil, uitgevoerd in natuursteen met een goudkleurige plaquette en een reliëf van de Pegasus, herinnert aan de verschillende Britse eenheden die aan het eind van de Slag om Arnhem in de buurt van de kerk streden. Oorspronkelijk diende een bevoorradingscontainer uit de Tweede Wereldoorlog als monument, maar deze werd in 1962 vervangen door een houten gedenkpaal, die op zijn beurt in 1980 werd vervangen door de huidige natuurstenen zuil.

Het monument werd op 23 september 1990 onthuld door Zijne Excellentie ambassadeur Z.E.W. Gziazda van Polen, generaal sir John Hackett en mevrouw Kate ter Horst. De Oorlogsgravenstichting beheert een database met namen en verhalen van oorlogsslachtoffers, en veel van hen worden herdacht door middel van monumenten zoals dit.

Detailfoto van de goudkleurige Pegasus op de plaquette van het monument bij de Hervormde Kerk.

De Impact op de Burgerbevolking en het Noodlot

De Slag om Arnhem had ook ingrijpende gevolgen voor de burgerbevolking. Naarmate Oosterbeek meer in de frontlinie kwam te liggen, moesten bewoners het gebied evacueren. Velen schuilden in kelders, luisterend naar het oorverdovende oorlogslawaai. De hervormde kerk speelde ook hierin een rol; in de oude pastorie naast de kerk ving mevrouw Kate ter Horst, met grote moed, ongeveer 250 gewonde soldaten op in een geïmproviseerd ziekenhuis. De burgers van Oosterbeek en Arnhem moesten hun huizen verlaten en evacueren met wat ze konden meenemen. De kerk, hoewel zwaar beschadigd, werd ook gebruikt om hulp te bieden aan de burgerbevolking.

De operatie, die bedoeld was om de oorlog zo snel mogelijk te beëindigen, resulteerde in aanzienlijke verliezen. Van de 35.000 parachutisten die boven Nederland werden gedropt, landden er ongeveer 11.000 bij Arnhem. Slechts 2400 man wist na de gevechten de Rijn over te steken naar de Betuwe. De overige soldaten raakten gewond, werden gedood of gevangengenomen. In totaal vielen er meer dan 17.000 slachtoffers onder de luchtlandings- en grondtroepen, een cijfer dat hoger was dan tijdens de invasie in Normandië.

tags: #17 #september #1944 #ned #hervormde #kerk