Diaconale Ontmoetingsdag Sint Maartendag
De Sint Maartendag is een tweejaarlijkse diaconale ontmoetingsdag. Deze dag is bedoeld voor alle parochies, PCI's, diaconiegroepen, pastores en iedereen met een passie voor diaconie. Het thema van de 6e Sint Maartendag is ‘Iepen Mienskip’, wat Sint Maarten en Leeuwarden samenbrengt in een inspirerend programma.
Er gaat heel veel goed als het gaat om omzien naar de kwetsbare ander. Juist in dit jaar is het goed om onder de aandacht te brengen wat er speelt en wie zich inzetten voor kwetsbare groepen. Daarom is het van belang om tegen het einde van dit prachtige jaar deze Sint Maartendag te houden.
Gedurende de lunch is er ruimte om elkaar te ontmoeten, projecten te bezoeken en van elkaar te leren. Aanmelden kan via de aanmeldpagina.
Herdenking en Hoop: Allerheiligen en Allerzielen
Woorden als "Het went nooit" horen we regelmatig als we spreken met mensen die een dierbare verloren zijn aan de dood. Of het nu kort of vele jaren geleden is, het gemis blijft. Het beeld van een mens die een goed leven leidt en een hoge leeftijd bereikt, of samen met de partner oud worden en de kinderen en kleinkinderen zien opgroeien, hoort bij het verwachtingspatroon van ons leven. De dood is dan een wrede verstoorder. Verzachtend kan zijn wanneer er veel levensjaren bereikt zijn of wanneer het leven dermate pijnlijk was dat de dood een zegen was.
Een kaarsje, een gedachte, een woord brengt je weer even bij de overledene. Maar het blijft dubbel: een dankbare herinnering mengt zich met verdrietig gemis. En toch gaat het leven door. Dit is niet zomaar een uitspraak, het is de realiteit. Alles gaat weer verder, al ziet het er door het wegvallen van mensen wel anders uit. Het leven gaat op een andere wijze door.
Als christenen geloven wij dat wij mogen uitzien naar een geborgen leven bij God, niet alleen tijdens ons aardse leven, maar ook als dat leven ten einde is. Hierin schuilt het onderscheid tussen geloven en niet-geloven, tussen christen en humanist. Hierin schuilt ook de band die wij mogen voelen met onze dierbare overledenen. Ook al zijn ze er niet meer, ze zijn er nog wel. Hoe cryptisch dit ook klinkt, daarin zit de kern. En dat vieren wij rond Allerheiligen en Allerzielen.
Onze verbondenheid met de mensen die ons voorgingen, heilig verklaard of niet. Zij zijn voorbeelden voor ons en dierbaren van ons. Deze dagen mogen ons hoop en troost geven, die we hard nodig hebben om met die dubbelzinnigheid in ons leven om te gaan. Dat verwachtingen niet uitkomen geeft veel teleurstelling. Omschakelen naar een nieuwe situatie is niet altijd gemakkelijk. Het dagelijks ervaren van een lege plek is een pijnlijke herinnering aan hoe het nog had kunnen zijn.
Dan is het belangrijk te weten dat God je draagt. Dat Hij weet heeft van je verdriet, van het gemis. Ook al steekt het leven zo in elkaar, ook in de donkere momenten is Hij nabij. Dat we in die zin nooit alleen zijn, klinkt ook onwennig. Hij, God, is er altijd bij. We zeggen of zingen het zo vaak. Een mysterie, haast niet te geloven.
Allerheiligen (1 november)
Het hoogfeest van Allerheiligen op 1 november viert de gedachtenis van alle heiligen en martelaren. Sinds de 9e eeuw kennen we dit feest. Alle heiligen worden herdacht, ook zij die niet officieel heilig verklaard zijn, maar tot voorbeeld werden door hun manier van leven.
Allerzielen (2 november)
Op 2 november, Allerzielen, staan we stil bij alle overledenen. De dood van onze dierbaren en ook van degenen aan wie niemand meer denkt. Deze dag staat in het teken van de voorgaande dag, Allerheiligen, want we vieren op Allerzielen tegelijkertijd de opstanding van de doden en de overwinning van het leven op de dood. Op veel plaatsen is er dan extra aandacht voor de overledenen van het afgelopen jaar.

Kerkdiensten in November
In de Kerk van de HH. Martinus en Willibrordus in Sappemeer is elke zondag om 10.00 uur een viering, of op zaterdagavond om 19.00 uur. Elke dinsdagochtend is er om 9.30 uur een viering in de kapel van Huize St. (Locatie en specifieke data van deze diensten worden hieronder nader gespecificeerd).
In de St. Bonifatiuskerk in Nieuwe Pekela is elke zaterdagavond om 19.00 uur een viering.
In de Kerk van Maria ten Hemelopneming in Veendam is elke zondag om 10.00 uur een viering, of op zaterdagavond om 19.00 uur. Op woensdagavond is er om 18.30 uur een viering in de kapel van Huize St.
Specifieke kerkdiensten in November 2018 in de HH. Martinus en Willibrorduskerk, Sappemeer:
- Zondag 11 november 2018 om 10:00 uur
- Zondag 18 november 2018 om 10:00 uur
- Zondag middag 18 november 2018 om 16:00 uur
- Zondag 25 november 2018 om 10:00 uur
Daarnaast is er elke dinsdagochtend om 9.30 uur een viering in de kapel van Huize St., en elke woensdagavond om 18.30 uur een viering in dezelfde kapel.
U kunt de kerk bekijken, tot rust komen, een kaarsje opsteken bij Maria of een praatje maken met één van de vrijwilligers. De kerk is toegankelijk voor rolstoelen.
