De Christelijke Gereformeerde Kerk (CGK) in Elburg, een historische vestingstad aan het Veluwemeer, heeft een rijke geschiedenis die teruggaat tot 1863. Het kerkgebouw aan de Beekstraat 6 vormt al sinds die tijd het centrum van de geloofsgemeenschap. De gemeente komt elke zondag om 09:30 en 18:00 uur samen om te luisteren naar de boodschap van Gods Woord, met als centrale tekst op de gevel van het kerkgebouw: "Vrede door het bloed des kruises". De CGK Elburg staat daarmee in de traditie van de Reformatie en functioneert als een gereformeerde kerk.

Het Beroepingswerk binnen de CGK Elburg
Het beroepingswerk is een cruciaal aspect binnen de CGK Elburg, met name na het vertrek van predikanten. Recentelijk heeft de gemeente een beroep uitgebracht op ds. R. de Jong uit Urk. Hij wordt gezien als een potentiële opvolger van ds. J. de Bruin, die vorig jaar verhuisde naar Rotterdam-Kralingen. Ds. De Jong ontving tijdens een ledenvergadering meer stemmen dan ds. W. L. van der Staaij uit Den Haag-Scheveningen. Momenteel overweegt ds. De Jong ook een beroep uit Sliedrecht (Bethelkerk).
Daarnaast denkt ds. A. G. M. Weststrate uit Biezelinge na over een mogelijk vertrek naar de CGK Elburg, nadat hij daar beroepen is. De gemeente in Bennekom zag eerder ds. G. van Roekel vertrekken naar Heerde.
Historische Overzicht van Beroepen Predikanten
Een gedetailleerd overzicht van de beroepen predikanten en de bijbehorende data, inclusief het aantal uitgebrachte beroepen in voorgaande vacaturetijden en tijdens hun verblijf, illustreert de dynamiek binnen de gemeente door de jaren heen:
| # | Predikant | Datum | Aantal uitgebrachte beroepen in voorafgaande vacaturetijd (*) | Aantal uitgebrachte beroepen op predikant tijdens verblijf (**) | Aantal van uitgebrachte beroepen (***) | Aantal van ontvangen beroepen door betrokkene (****) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | ds. C. | ??-10-1903 | 1 | - | - | - |
| 02 | ds. W. | ??-08-1921 | 2 | - | - | - |
| 03 | ds. H. | ??-09-1921 | 3 | - | - | - |
| 01 | ds. J. de Bruin | 2013 | - | - | - | - |
| 01 | L. van 't Wout | 2023 | - | - | - | - |
Naast de directe beroepen op predikanten, toont een uitgebreide lijst de diverse beroepen die door de CGK Elburg zijn uitgebracht aan predikanten in andere gemeenten, wat de actieve betrokkenheid bij het kerkverband onderstreept.

Gemeenteleven en Activiteiten
De CGK Elburg kenmerkt zich door een levendig gemeenteleven, ondanks de rustige ligging in het historische centrum. Ouderling Van Pijkeren (72) benadrukt dat de kerk geen hinder ondervindt van toeristen, mede dankzij de locatie nabij de vestingmuren.
Hoewel de actieve evangelisatie beperkt is, worden er met Kerst folders verspreid door de jongeren. Ds. De Bruin merkt op dat Elburg, gelegen op de Veluwe, een christelijk dorp is, wat de focus van de gemeente mede bepaalt. Er zijn wel plannen om toeristen beter te informeren met meertalige folders, aansluitend op de tekst op de gevel.
Zending en Evangelisatie
Er is een zendingscommissie actief binnen de gemeente. Lid Van Pijkeren vertelt over de jaarlijkse Zendingsdag, die met vier sprekers en een kinderprogramma wordt georganiseerd in de gereformeerde kerk, omdat het eigen kerkgebouw hiervoor minder geschikt is.
Vernieuwing en Onderhoud
In 2011 waren er plannen voor een nieuw kerkgebouw buiten de stadskern, maar deze werden om financiële redenen niet gerealiseerd. Het huidige gebouw, een rijksmonument, is echter wel van buiten en van binnen gerenoveerd. Een aandachtspunt blijft de bereikbaarheid voor oudere gemeenteleden, aangezien de afstand van de parkeerplaats tot het gebouw voor sommigen te groot is.

Demografie van de Gemeente
De CGK Elburg heeft een gemiddelde leeftijd van 30-35 jaar, wat relatief jong is. Dit wordt verklaard door de aanwezigheid van veel gezinnen met jonge kinderen en een grote groep jeugd tussen de 12 en 20 jaar. De gemeente kent een grote zondagsschool en een bloeiende -16-jeugdvereniging.
Er is echter ook aandacht voor de oudere generatie, met 80- en 90-jarigen die deel uitmaken van de gemeente. Een jeugdcommissie is ingesteld om jongeren die zich niet op de vereniging laten zien, te betrekken bij diverse activiteiten, zoals preekbesprekingen en het verspreiden van folders.
Kenmerken van de Gemeente
Ds. De Bruin beschrijft de gemeente als "gesloten, maar toch warm". Hoewel er minder openheid is dan in het westen van het land, ontwikkelen zich sterke banden zodra er een connectie is. Velen zeggen niet meer dan nodig, maar zijn wel vriendelijk. De onderlinge betrokkenheid blijkt onder andere uit de rubriek 'Aandacht voor' in het kerkblad en de gezamenlijke inspanningen bij de opknapbeurt van de pastorie.
De Bijbellezingen, die doordeweeks plaatsvinden en bepaalde Bijbelgedeelten in hun geheel behandelen, worden trouw bezocht door een vaste kern. Ook de zondagse diensten, beide keren, zijn goed bezocht.
Broeder Van Pijkeren uit zijn zorg over de verscheidenheid binnen de Christelijke Gereformeerde Kerken en is blij dat Elburg een "Bewaar het Pand"-gemeente is. Desondanks blijft hij zich zorgen maken over het kerkverband als geheel.
De CGK Elburg telt 380 leden. De gemeente heeft gedurende haar bestaan steeds kort vacant geweest, wat duidt op een stabiele continuïteit in het pastoraat.
tags: #beroepingswerk #cgk #elburg