Het Evangelisch Werkverband (EW) is een dynamische beweging binnen de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) die zich richt op het stimuleren van geloofsvernieuwing, gemeenteopbouw en evangelisatie. Met een focus op de kracht van de Heilige Geest en het verstaan van Gods stem, streeft het EW ernaar om kerken en individuele gelovigen te toerusten voor een levend en actief geloof.
Historische Wortels en Oprichting
De wortels van het Evangelisch Werkverband liggen in een groeiende behoefte aan vernieuwing binnen de bestaande kerkstructuren. In 1995 werd het EW mede op initiatief van ds. Johannes (Hans) Eschbach opgericht door een aantal Hervormde en Gereformeerde predikanten. Eschbach, een voormalig jongerenevangelist bij Youth for Christ, speelde een cruciale rol in de vorming van de organisatie. Zijn visie was om evangelische gelovigen een plaats te geven binnen de kerk en hen te helpen hun geloof actief te belijden en te verwoorden.
Het manifest dat voortkwam uit een jaar van gebed en bezinning door acht predikanten, die zich afvroegen waarom zestigduizend leden per jaar de Hervormde Kerk verlieten, vormde het geboortedocument van het EWV. De beweging erkende de groei van de evangelische beweging wereldwijd en wilde hiervan leren, met als doel de oude kerk missionair te maken.

Missie en Visie
De kern van de missie van het Evangelisch Werkverband is het bevorderen van een persoonlijke vernieuwing van het geloof, die vervolgens leidt tot de vernieuwing van kerken. Dit wordt nagestreefd door middel van:
- Toerusting van predikanten en gemeenteleden: Het EW biedt trainingen, cursussen en coaching aan om gelovigen te helpen Gods stem te verstaan, de werken van de Heilige Geest te kennen en hun geloof op te bouwen.
- Gemeenteopbouw: Door middel van methoden zoals Gemeentegroeigroepen (GGG) worden gelovigen aangemoedigd om samen te komen, de Bijbel te lezen en elkaar te bemoedigen, wat leidt tot een sterkere en meer betrokken gemeente.
- Evangelisatie en missionaire roeping: Het EW stimuleert actieve evangelisatie, zowel binnen als buiten de kerkmuren, en benadrukt het belang van het delen van het geloof met anderen.
- Nadruk op de Heilige Geest: Een centraal thema binnen het EW is de rol en de gaven van de Heilige Geest, die wordt gezien als de bron van vernieuwing en kracht in het leven van gelovigen en kerken.
De cultuur van het EW wordt omschreven als eigentijds, vernieuwend, moedig en avontuurlijk. In navolging van Gods leiding durft de organisatie nieuwe dingen uit te proberen en te innoveren.
Activiteiten en Initiatieven
Het Evangelisch Werkverband is actief op diverse fronten:
Gemeentegroeigroepen (GGG)
Een van de bekendste concepten van het EW zijn de Gemeentegroeigroepen. Dit zijn groepen gelovigen in plaatselijke kerken die regelmatig samenkomen om contact te hebben en de Bijbel te lezen. Het materiaal dat hiervoor wordt ontwikkeld, is erop gericht om het geloofsgesprek te voeren en gelovigen te helpen vrucht te dragen in hun dagelijks leven. Deze groepen spelen een cruciale rol in de persoonlijke geloofsontwikkeling en de opbouw van de kerk.
Toerusting en Training
Het EW organiseert diverse trainingen, zoals 'Leer luisterend bidden', gericht op het leren verstaan van Gods stem. Deze trainingen worden gegeven door ervaren begeleiders die hun eigen ervaringen delen met het luisteren naar God en het ontvangen van leiding. Het doel is om mensen te toerusten en te zien hoe God hen verandert.

Leiderschap en Bestuur
Het EW beschikt over een enthousiast team van medewerkers en vrijwilligers die vanuit verschillende locaties in Nederland werken. De organisatie is gezegend met getalenteerde en gedreven mensen die zich belangeloos inzetten. Het bestuur van het EW, waarin onder anderen ds. Jelle de Kok en ds. René de Reuver (landelijk scriba PKN) actief zijn, wordt gekenmerkt door een harmonieuze sfeer en een gezamenlijke start met een uur durende oefening in het verstaan van Gods stem.
Evangelisatie in Spijkenisse
In Spijkenisse zijn Ad en Bianca Verheul actief betrokken bij evangelisatie. Ze vinden dat veel kerken te weinig ruimte bieden aan evangelisten en profeten, en hebben daarom een huisgemeente gestart, aangesloten bij House of Miracles. Hier komen wekelijks zo'n twintig mensen samen voor vurige samenkomsten. Ze delen hun ervaringen met evangelisatie, genezing en bevrijding, en merken hoe God mensen aanraakt, zelfs moslima's die de Bijbel lezen. Hun werk in Spijkenisse omvat ook het bidden voor bevrijding en het uitdragen van het Evangelie in de stad.
Wij Zijn de Kerk | Hand. 21:1-14 | New Life Spijkenisse
Samenwerking en Initiatieven
Het EW werkt samen met diverse partners, zoals de stichting Leven uit de Bron, die predikanten en kerkenraden begeleidt via geloofsopbouw tot gemeenteopbouw. Ook is er sprake van samenwerking bij initiatieven zoals 'Samen naar Buiten', een project dat rust, ontmoeting en geloof samenbrengt, in samenwerking met auteur Mirjam van der Vegt en muzikant Ronald Koop.
Getuigenissen en Persoonlijke Ervaringen
Verschillende personen delen hun persoonlijke ervaringen met het Evangelisch Werkverband:
- Ds. Jelle de Kok, interimpredikant in Spijkenisse, benadrukt zijn rol als predikant-toeruster binnen de PKN namens het EW, waarbij hij zich richt op toerusting, coaching en cursussen.
- Een medewerker vanuit het kantoor in Terschuur beschrijft hoe hij of zij als pionier werd begeleid door een pioniersbegeleider van het EW, wat zijn of haar leven radicaal veranderde en leerde Gods stem te verstaan.
- Een ander teamlid beschrijft hoe het EW op zijn of haar pad kwam via een relatie, wat leidde tot een snelle klik en de mogelijkheid om beroep, passie, missie en roeping dichter bij elkaar te brengen.
- Pieter Both schrijft mee aan materiaal voor huiskringen (GGG) omdat hij ervaart dat dit materiaal nodig is in de kerken voor het voeren van geloofsgesprekken en het dragen van vrucht in het dagelijks leven.
- Een deelnemer aan de training 'Leer luisterend bidden' deelt hoe hij of zij door een training van het EW opnieuw de ervaring opdeed dat God tot hem of haar spreekt, wat werd geïllustreerd door een ervaring met een paardenbloem.
- Een andere deelnemer beschrijft hoe hij of zij meer dan twintig jaar geleden voor het eerst bad op een manier die hij of zij niet kende, waarbij ruimte werd gelaten voor wat God wilde zeggen, wat het begin was van een ontdekkingstocht naar hoe God spreekt.
- Ds. Eschbach deelt zijn ervaring als pionier die door het EW werd begeleid, wat zijn leven veranderde en hem leerde Gods stem te verstaan. Hij beschouwt het als een groot voorrecht om directeur van het EW te zijn.
- Een medewerker die zorg draagt voor het kantoor en de bestellingen, leerde hoe te toetsen of het God is die spreekt en mag dit ook aan anderen leren tijdens de training ‘Leer luisterend bidden’.
- Ad Verheul, die samen met zijn vrouw Bianca evangeliseert in Spijkenisse, deelt zijn intense ervaringen met bevrijding van demonische invloeden en de kracht van de Heilige Geest, wat hem ertoe aanzette om vol vuur te evangeliseren.
Financiering en Toekomstplannen
Voor de bekostiging van de fulltime functie van ds. Eschbach als predikant-directeur van het EW binnen de Samen-op-Wegkerken, werd een financiële actie gestart. Donateurs werden opgeroepen nieuwe begunstigers te werven om de structurele financiële basis te versterken. Het EW heeft grote plannen voor de toekomst, waaronder het stichten van nieuwe kerken en het stimuleren van de vernieuwingsbeweging binnen de PKN.

tags: #evangelisch #werkverband #spijkenisse