Mannenverenigingen binnen de Gereformeerde Kerk

Inleiding en Doelstellingen

Mannenverenigingen spelen een belangrijke rol binnen de Gereformeerde Kerk, met als primair doel het verdiepen van de Bijbelkennis en het onderling opbouwen in het geloof. Deze verenigingen, vaak bestaande uit mannen van diverse leeftijden, bieden een platform voor gezamenlijk onderzoek van Gods Woord en bespreking van de praktische toepassing ervan in het dagelijks leven.

De kernactiviteit van veel mannenverenigingen is de Bijbelstudie. Deze studies worden doorgaans ingeleid door een van de leden en maken gebruik van materiaal uit specifieke tijdschriften of bladen, uitgegeven door landelijke bonden van Hervormd-Gereformeerde of Christelijke Gereformeerde mannen. Elk seizoen worden Bijbelstudies uit zowel het Oude als het Nieuwe Testament afgewisseld, wat zorgt voor een brede en verdiepende studie van de Schrift.

Naast de Bijbelstudie is er tijdens de verenigingsavonden ook ruimte voor ontspanning en onderlinge verbinding. Een pauze met koffie en thee, vaak aangevuld met een traktatie, biedt de gelegenheid voor informele gesprekken en het beter leren kennen van elkaar. Deze interactie draagt bij aan een goede band tussen de leden en maakt de onderlinge gesprekken, mede door de diversiteit aan leeftijden, interessant.

Sommige verenigingen organiseren jaarlijks een speciale dag, die een ontspannen, maar ook boeiend karakter heeft. Deze activiteiten versterken de gemeenschapszin en bieden een welkome afwisseling van de reguliere bijeenkomsten.

Een groep mannen die samen een Bijbelstudie volgt in een kerkelijk gebouw

Verschillende Mannenverenigingen en Hun Kenmerken

Binnen de Gereformeerde Kerk opereren diverse mannenverenigingen, elk met hun eigen specifieke kenmerken en werkwijzen:

Mannenvereniging ‘Tolle Lege’ (Beth-El kerk)

  • Naam betekent in het Nederlands: ‘Neem en Lees’.
  • Gericht op het verdiepen van Bijbelkennis door middel van Bijbelstudies uit ‘De Hervormde Vaan’.
  • Elk lid ontvangt dit tijdschrift.
  • Bijbelstudie is de kern, ingeleid door een lid.
  • Afwisseling van Oude en Nieuwe Testament studies per seizoen.
  • Pauzes met koffie, thee en een traktatie ter bevordering van onderlinge kennismaking.
  • Open voor mannen van allerlei leeftijden, wat leidt tot interessante gesprekken en een goede band.
  • Jaarlijkse zaterdaguitstap met een leuk, ontspannen en boeiend karakter.

Mannenvereniging “Augustinus”

  • Interkerkelijke vereniging op Gereformeerde Grondslag.
  • Bijeenkomsten gedurende het winterseizoen voor Bijbelstudie.
  • Komt elke 2 weken op maandagavond samen in verenigingsgebouw Rehoboth van Hervormd Wijk.
  • Start om 19:15 uur, Bijbelstudie begint rond 19:30 uur.
  • Gebruikt studiemateriaal uit het blad ‘Mankracht’ (blad van de Hervormde Mannenverenigingen op Gereformeerde Grondslag).
  • Korte pauze met koffie, thee en een traktatie.
  • Open voor alle mannen, jong en oud.

Mannenvereniging “Onderzoekt de Schriften”

  • Opgericht op 12 januari 1968.
  • Doel: persoonlijke kennis en inzicht in Gods Woord vermeerderen en elkaar opbouwen in het geloof door het onderzoek van de Schriften.
  • Bespreken van de praktische toepassing van Bijbelkennis in het dagelijks leven.
  • Gebruikt studiemateriaal uit “De Saamwerker” (orgaan van de Bond van de Christelijke Gereformeerde Mannenverenigingen in Nederland).
  • Elke vergadering behandelt één Bijbelstudie uit het blad, dat 4 keer per jaar verschijnt.
  • Lid van de Bond van de Christelijke Gereformeerde Mannenverenigingen in Nederland en Mannenverenigingen District Friesland.
  • Organiseert tweemaal per seizoen (november en februari) een vergadering voor alle aangesloten verenigingen, met een onderwerp meestal door een predikant.
  • Naast Bijbelstudie is er ruimte voor gewone gesprekken ter bevordering van de onderlinge band.

Mannenvereniging “Sola Scriptura”

  • Focust op het centraal stellen van Gods Woord.
  • Bijeenkomsten om de veertien dagen op donderdagavond, vanaf 19:45 uur in een van de kerkzalen.
  • Na de opening door een van de leden, volgt een onderwerp (bijbels, vrij, presentatie).
  • Tweede helft van de avond gewijd aan gespreksvragen betreffende het onderwerp.
  • Leerzame en fijne avonden met als doel bezinning, vermeerdering van (bijbel)kennis en het onderzoeken van Gods Woord.
  • Uitnodiging aan belangstellenden om kennis te maken.

Mannenvereniging Berea

  • Opgericht op 24 september 2015.
  • Bijeenkomsten om de twee weken op donderdagavond.
  • Meestal een van de leden houdt een inleiding; tweemaal per jaar een spreker.
  • Agenda: zingen van een Psalm, Schriftlezing, gebed, openingswoord voorzitter, huishoudelijke zaken, inleiding, pauze, nabespreking aan de hand van vragen.
  • Doel: vermeerderen van kennis van de Heilige Schrift en belijdenisgeschriften, bevorderen van kennis over kerk- en landgeschiedenis.
  • Bestuderen van grondslagen van kerk en maatschappij, en principiële levensvragen getoetst aan Schrift en belijdenis.
  • Naam verwijst naar Berea (Handelingen 17:10-15), waar men het Woord ontving en dagelijks de Schriften onderzocht.
Een illustratie van de stad Berea uit de Bijbel

De Bond van Mannenverenigingen van de Gereformeerde Gemeenten

Op 22 februari 1992 werd de Bond van Mannenverenigingen van de Gereformeerde Gemeenten in Dordrecht opgericht. Deze oprichting volgde op twee landelijke bijeenkomsten in 1990 en 1991, waar Ds. C. Harinck een inleidend woord sprak en gekozen werd tot voorzitter. De bond fungeert als overkoepelend orgaan voor alle plaatselijke mannenverenigingen van de Gereformeerde Gemeente.

Taken en Doelstellingen van de Mannenbond

  • Oprichten van nieuwe mannenverenigingen.
  • Opstellen van Bijbelstudies.
  • Het doel van de mannenverenigingen op plaatselijk niveau is het onderzoeken van Gods Woord, wat leidt tot onderlinge samenbinding en onderwijs uit Gods Woord.
  • Het onderzoeken van Gods Woord wordt gezien als essentieel, in tegenstelling tot onkunde en oppervlakkige Bijbelkennis. De Heere werkt door het hoofd heen naar het hart om te onderwijzen en te leiden.

Bondsdag

  • De jaarvergadering van de Bond van Mannenverenigingen wordt jaarlijks gehouden op de tweede zaterdag van november in Woerden.
  • Naast de behandeling van huishoudelijke stukken wordt de Bondsdagrede uitgesproken.
  • Een bijzonder moment was op de derde Bondsdag (1993), waar ds. R. Boogaard een inleiding hield over de toekomstverwachting voor Israël, gebaseerd op Bijbel en geschriften van oudvaders.
  • De Bondsdag wordt ook in het najaar gehouden in de Bethlehemkerk te Woerden.

Oprichting van een Mannenvereniging

Indien er in een kerkelijke gemeente nog geen mannenvereniging is, wordt hulp aangeboden bij de oprichting. Contact kan opgenomen worden met de secretaris van de Mannenbond voor informatie. Het gezamenlijk buigen over het Woord van God wordt gezien als een waardevolle activiteit, met de hoop op Gods zegen over het onderzoek van Zijn Woord.

Wat zegt de Bijbel over homoseksualiteit?

tags: #mannenvereniging #ger #gem