Met een gezamenlijke avondmaalsdienst hebben vrijgemaakte gereformeerden en Nederlands gereformeerden zaterdagavond in de Nieuwe Kerk in Kampen de onderlinge verbondenheid gemarkeerd. De dienst, die plaatsvond op 11 november 2017, ging uit van de gereformeerde kerken vrijgemaakt (gkv) in Kampen en de Nederlands gereformeerde kerk (Ngk) in Kampen.
Voorgangers in deze bijzondere dienst waren ds. A. W. Beute (gkv Kampen-Zuid) en ds. R. Venderbos (Ngk Kampen). De predikanten stonden stil bij de historische scheuring die in de jaren '60 plaatsvond binnen de Gereformeerde Kerken vrijgemaakt, waaruit later de Nederlands Gereformeerde Kerken ontstonden.
Thema's van de Predikatie
Ds. Venderbos sprak over het Bijbelboek Nehemia, met name hoofdstuk 1. Zijn preek ging over hoe het volk van Israël door eigen schuld in ballingschap in Babel belandde. Nehemia hoorde over de verwoesting van Jeruzalem, de tempelstad. Zijn reactie was er een van schuldbelijdenis voor God: „Hij verheft zich niet boven anderen, weet zich verbonden met zijn voorgeslacht en volksgenoten. Hij is er van overtuigd dat hij is aangewezen op de vergeving en de genezing van God.”
Na de preek werd de schuld tegenover God voor zonden op kerkelijk gebied, die leidden tot de eerdere scheuring, beleden door middel van een gezamenlijk gebed van beide predikanten. Dit gebed erkende de pijnlijke geschiedenis die resulteerde in de vorming van de Nederlands Gereformeerde Kerken na 1967.
Voorafgaand aan de bediening van het Heilig Avondmaal sprak ds. Beute over Ezra 1:10-13. Dit gedeelte behandelt het herstel van de tempel in Jeruzalem vanuit een voor het oog van mensen onmogelijke situatie. Ds. Beute memoreerde dat juist in en om de Nieuwe Kerk de scheuring in de jaren '60 grote gevolgen had. Hij benadrukte dat de enige weg naar verzoening met God en van mensen met elkaar loopt langs het kruis van Christus. „Als God ons weer bijeen brengt, laat het dan zo zijn dat het te horen en te zien is. God deed grote dingen voor Israël. Je mag er op rekenen dat Hij dat ook voor ons doet”, aldus de predikant.

Verzoening en Verbinding
De kerkdienst werd afgesloten met een gaande viering van het Heilig Avondmaal, wat symbool stond voor de hernieuwde verbondenheid en verzoening tussen de twee kerkgemeenschappen. De keuze voor de Nieuwe Kerk in Kampen was symbolisch, gezien de impact die de scheuring daar destijds had.
De dienst benadrukte de gemeenschappelijke theologische grondslagen en de wens om, ondanks het verleden, de onderlinge band te versterken en gezamenlijk het geloof te beleven.